En fin liten giraff i trä - handgjort och handmålad! En mycket lekvänlig liten trägiraff som tillverkats av trä från kontrollerade skogar. En underbar dekoration på hyllan och kul att samla på! Från 3 år och uppåt.Från 3 år.
139 kr
Rekommenderad ålder:
- 3 år
- 4 år
- 5 år
I Lager
SKU
HT-80157
Lekande lätt på nätet sedan 2005!
En giraff i trä från Holztiger. Mått ca: 10,5 x 2,3 x 16,5 cm . Material: bok/lönn från FSC-certifierade skogar. Handmålad med giftfri färg. För att skydda mot saliv och svett lackas figurerna med ett matt, vattenbaserat lack. Från 3+ år.
CE-märkning | CE-märkt enligt EN-71 |
---|---|
Eko | Ekologiskt materiel / tillverkning |
Ej under 3 | Ej lämplig för barn under 3 år |

Lekfigurer av trä!
Holztiger har fina träfigurer för lek. Figurerna är handgjorda och handmålade med giftfri vattenbaserad färg. Alla figurer tillverkas i Europa. Figurernas lekvänliga design och stabila form gör dem lätta att leka med även för små barnhänder. När de inte används är de väldigt fina att ha på hyllan.